Kuidas me OMA kodu saime

Hei,

vihmane ilm soodustab laisklemist ja nii otsustasin ma kärsitult kohe ka teise blogi postituse valmis kriblada. Ehk lugu sellest mis kõik tuli ette võtta, et notaris viimased allkirjad anda ja öelda, et SEE ON MEIE! (mitmekümne aastapärast kui oleme lõpetanud selle jagamise pangaga) AGA- keegi ei saa enam panna minult luba küsimata siia ühtegi sinist teipi, keelata mul seina panna oma pulmapilti või öelda mitu ja millist kodulooma ma siia võtta võin või mitte. Kas võin siin elada lapsega ja lasta tal seinale joonistada jne. Oeh Oma kodu, mitte kellegi teise kodu kus üürnikuna külalised oleme.

Aga nii mis tuli teha, et notarini jõuda.

Meie alustasime korteri hindamisest. Kuna varasemalt oleme korra sellega nö. vastu pükse saanud- leidsime sobiva kodu, ajasime pangas kõik korda, isegi notari aeg oli paigas ja viimase asjana tegime hindamise… ja siis see tuli 16 000 väiksem kui loodetud! 16 TUHAT! No see oli päris ebameeldiv üllatus. Seega seekord tahtsime kohe sellest alustada.

Kõvasti aitas kaasa ka parim auhind- tasuta ühekordne hindamine Pindi kinnisvaralt. See oli üldse meie jaoks ülim tunnustus olla kohtunike lemmik korter! Võtsime maakleri soovitusel ühendust Kristi Kreitsmanniga kes vist põhiliselt Kasekodus kortereid hindab ja saime super kogemuse. Ta tuli kohale vaid paari päeva jooksul ning umbes sama kiirelt saime kätte ka hindamisakti. Ma peast ei mäleta aga ilmselt kulus ca. nädal hetkest kui esimest korda kirjutasin hetkeni kui hindamisakt juba käes oli. Seekord tuli akt üsna ootuspärane. Siiski tibanatuke väiksem kui vaja oli, kuid siiski parem kui esialgu lootsime. Igaks juhuks olgu ka mainitud, et väiksem ei tulnud see mitte seetõttu, et korter oma hinda väärt ei oleks vaid lihtsalt aktis ei saa arvestada enamus asju mis meie korteri hinna sisse kuulusid (kogu tehnika, lahtine mööbel, valgustid, kardinad jpm).

Ehk siis ühekorraga olgu vastatud ka populaarne küsimus mis sai kogu korteri sisustusest- kõik jäi täpselt selliseks nagu te saates nägite. Või no tõele au andes tagastasime paar pudipadi asja, sest keegi ei vaja 3 identset vaasi või päris 10 patja igasse tuppa kuid 99% jäi kõik samaks ning kõik lisati korteri hinnale.

Hindamisakti oodates saatis meie maakler Elmar Liitma (fun fact: olen absoluutsel haige Terminaatori fänn olnud täiesti titest saati. Olin vist ca 6-7 aastane kui esimest korda Termika katusekontserdile sain ja wow ma olin müüdud. Mäletan nii hästi kuidas pärast kontserti sõnade pähe õppimiseks kasseti pealt edasi tagasi laulu kerisime, et sõnu üles kirjutada ja oeh fun times. Igatahes kui aru sain, et Elmar kogu meie ostu vahendama hakkab oli see ikka üli lahe. Ja no on siiani-kujutage ette kui teie lapsepõlve iidol helistab “tsau, kuule mul veel paar küsimust ja bronnisin notarisse siis sellise aja” no ikka maru äge on noh…  ja ok ma just taipasin kui creeparina ma kõlan nii, et ma lõpetan selle jutu nüüd)..

20048685_1774098545963739_1369737498_o

kuhu ma jäingi… ahjaaa igatahes Elmar saatis pankadesse meie andmed ja siis hakati meiega järjest pankadest ühendust võtma. Kuna olime üsna vahetult enne saadet laenu juba taodelnud siis tegelikult olime kohe kindlad, et võtame laenu Nordeast. Kodupank Swediga ei viitsinud me üldse aega raisata. Sealt saime esimesel korral nii negatiivse kogemuse, et kui igapäeva pangaduses olime nendega 100% rahul, kõik oli väga mugav ja super tore siis kodulaenu nõustamine ja tingimused esimeselt kohtumiselt jätsid nii kustumatu mulje, et sinna me enam ei pöördunud. SEB tegi meile ka eelmine kord mõistliku pakkumise, kuid siiski veidi kehvema kui Nordea seega sealt plaanisime siiski pakkumise võtta. Kahjuks aga tuli miski kohtumiseks vahele ja kuna aeg pressis peale otsustasime, et jääme Nordeale truuks. Nordea igapäeva panganduse tingimused meeldisid meile samuti veidi rohkem kui SEB omad.

Haldur tegi meile esialgse pakkumise mis vajas kinnitust krediidikomitee poolt. Aga siis järgnes kõige veidram hetk, sest meil oli käes korteri hindamisakt ja esialgne laenupakkumine aga korteri lõpliku hinda ja seega ja ametliku müügipakkumist veel ei olnud. Ausalt käisin meie produtsendile peale nagu halb uni, et ta viitsiks kõik need mustmiljon arvet läbi vaadata ja meile lõpliku hinna ära arvutada aga olime võtnud kindlaks sihiks, et finaaliks peame me teadma kindlat vastust kas saame oma koju ja nii ma teda vaikselt terroriseerisin. Nii oligi meil ca 2 nädalat periood kus kõik oli justkui tehtud aga vahelt oli puudu üks lüli. Kui see lõplik hind tuli läks kõik väga ruttu. Tunni jooksul saatis Elmar ametliku müügipakkumise ja kaks päeva hiljem, finaali hommikul helistas haldur. Lahe on see, et kõik sai tehtud telefoni ja meili teel. Oma halduriga kohtusime esimest korda alles mõned päevad enne notarit kui läksime laenulepingut allkirjastama.

Niisiis otsus oli käes- nüüd pani Elmar meile notari aja, selleks sai 6. juuli. Ma olin nii õnnelik, et enne sünnipäeva Notarisse jõudsime. See võib jaburalt kõlada aga eelmisel sünnipäeval võtsin eesmärgiks, et 22 on see vanus kui me jõuame oma koju ja see, et saime selle enne sünnipäeva tehtud oli kuidagi eriti maru äge!

Notari aega oodates tuli meil kokku saada meie jaoks täiesti ulmeline summa raha. See on see koht kus me tõesti ei jõua teid ära tänada! Ja olgu mainitud, et raha sai tõesti kokku täiesti viimase päeval tulnud toetuste abiga! Tegelikult oli kogu see lõpp ikka ulmeline. Tegime kõik mis võimalik, et iga eurot kokku saada. Veidi päästis ka see, et ma puhkan terve suve ja seega saan kõik puhukse rahad juuni lõpus kätte. Seega sain selle kõik notaris välja käija… järgmistel kuudel hakkama saamine on iseasi- praegu oli oluline koju jõuda ja küll me siin edasi mõtleme! Igatahes kõige siiramad tänud igale abistajale! See kui palju me õnnest pisaraid jõudsime valada see periood on tegelikult uskumatu. Kõige rohkem abi tuli kõige kõige uskumatumatest kohtadest. Nii tegelikult ka saate jooksul! Üldine reegel näitas, et kõige kiiremini kadusid abistamast need kes enne saadet kõige rohkem abi lubasid ja need kes ilmusid appi täiesti ootamatult panustasid siia lõpuks meeletult ja päästsid meid täielikult (erilised tänud siinkohal veel kord Maarjale ja Andresele ja Andyle).

Enne notarit tuli minna panka, allkirjastada lepingud ning siis oligi notari aeg. See aeg jõudis kätte üli ruttu. Notaris loeti ette põhilised lepingu punktid räägiti hästi kiirelt palju olulist informatsiooni millest suur hulk vajaliku kindlasti ununes, sest kõik oli justkui udu sees, siis tuli anda ports allkirju ja voila. Kodu oligi meie! Kui notaris suutsime ennast nö. koos hoida siis sealt uksest väljudes oli lihtsalt ülim kergenduse hetk, see meeletu õnn ja kergendus sees no ausalt pisarad lihtsalt voolasid nii, et isegi aru ei saanud. Alguses plaanisime, et teeme kohe kui notarist väljume teile laivi, täname kõiki ja no me lihtsalt ei suutnud. lõpuks istusime nagu kaks tola tee äärekivil naersime, kallistasime ja lihtsalt no uskumatu hetk. Siiani on nii mõnus sellele meeletule õnnetundele tagasi mõelda. Viimati tundsin sellist ülimat kogu keha ja mõistust halvavat õnne pulmapäeval ja see on nii imeline tunne. Loodan, et saan seda elus ikka veel ja veel kogeda!

19732009_199652590564569_5158848631524660104_n

Panen siia alla nüüd kiir kokkuvõtte ka sellest kuidas me notarisse jõudsime, kuna ma kaldusin ikka kõvasti teemast kõrvale (ükstapuha mida, et mitte teha vajalike asju eks).

  1. Hindamis akti tellimine
  2. Pankadelt pakkumiste võtmine (1. ja 2. käisid tegelikult üheaegselt)
  3. Vastuste ootamine
  4. Laenulepingu ja Kred-exi käenduse allkirjastamine
  5. Notar

Panen huvilistele üles ka rahalised kulutused mis kaasnesid kodu ostuga. Ehk on kellegile abiks kui ka kodu soetama hakkavad. Esimesena tuli pangas tasuda kodulaenu lepingutasu- selleks oli 300 euri. See pidi arvel olema siis kui läksime lepinguid allkirjastama. Kogu ülejäänud rahaga oli aega notari päevani. Selleks ajaks pidi meil arvel olema Kred-Exi käenduse tasu- 588 euri, deposiit kontole kantud oma osalus mis oli siis 10% (kasutasime ka Kredexit ja sp. ei pidanud 20% õnneks koguma) korteri hinnast pluss 1125 eurot mille ulatuses korteri hind hindamisakti ületas, ning notaris pidime tasuma riigilõivu- ca 150 eurot ning notari tasu ca 550 eurot.

Selline veits laialivalguv postitus aga nii me oma kodu saime! Kuidas teie oma vihmaseid puhkuse päevi sisustate?

Olge mõnusad ja järgmise postituseni!

 

One thought on “Kuidas me OMA kodu saime

  1. Meil ka see kodu soetus selja taga. Nüüd võin vahel msgamagi jääda ilma et peaks kartma mis siis kui lapsed kuskile seinale vahepeal otsustavad kritsa-kratsa teha 😊
    Aga oma vihmaseid päevi sisutan koos lastega toas igasugu põnevaid asju tehes või lähmegi kõik koos lompidesse hüppama 😀

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s