Mida 9 aastat suhet meile õpetanud on

Hei!

Millalgi (nüüd juba üsna ammu), 24. septembril tähistasime üheksat koos oldud aastat. Tähistamiseks käisime Siniallikal trippimas ja Kadrioru restos söömas ning pärast jalutasime pikalt läbi Kadrioru ja mööda Pirita randa. Oli selline tõeline muinasjutuline õhtu, sest Kadriorus oli veel Valgus kõnnib ürituselt valgustus, kuid pühapäeva õhtul saime seda valgust nautida vaid kahekesi. Jutustasime ja tantsisime nende tulede all ja… aeg lendas nii ruttu, et lõpuks, kui olime jõudnud Stockmani juurde, saime aru, et ega me vist päris koju ei jaluta ning tellisime lõpuks takso. Kingituseks üksteisele ostsime perre läpaka 🙂 Esialgu pidi see olema kink mulle blogimiseks aga siis otsustasime ühiselt seda veidi upgradida ja ostsime läppari millega mina saan blogida ja videoid kokku panna ja Erik saab mängida.

21949977_234116793784815_344721222549482938_o

Kuna selle päeva kirjeldus ei tundu mulle aga just kõige köitvam lugemine, siis mõtlesime, et kirjutaks ehk hoopis siia, mida 9 aastat suhet meile õpetanud on.

Kuigi VÄGA tihiti kuuleme arvamust, et ahh mida te ka teate, alles noored ja armunud, oodake kuni… (sisesta, mis iganes nõme kriteerium, à la lapse saate, 10 aastat koos olete olnud jne), siis näete, milline tegelik elu on – siis mina leian, et me oleme päris paljust koos läbi tulnud ja võime enda mõtteid jagada küll. Nii, et siin need mõtted nüüd on:

  1. Usaldus on kõige alus. Me ausalt ei kujutaks ette, et peaksime pidevalt kartma, et  äkki polegi abikaasa seal, kus ta väidab end olevat. Samuti ei kujuta ette neid suhteid kus üksteise eest peab varjama oma telefoni ja arvutit ja üldse kõiki ligipääse. Milleks?
  2. Võrdusus ja teineteisega arvestamine on suhte alustalana kohe usalduse kõrval. Ehk ei ole mõeldav, et kõik käib ühe sõna järgi ja teine peab niutsudes pead kaasa noogutama. Tean, et meie omavaheline suhtlus osadele just selline tundubki. Mina ütlen ja Erik teeb… no ei, tegelikult kindlasti mitte. Oleme selle suhte üles ehitanud vastastikusel mõistmisel ja võrdsusel. Leiame kompromisse, kedagi ei saadeta diivanile magama,  arvestame üksteise soovide ja mõtete ja plaanidega jne. Lugupidamine ehitab eelneva tugevaks. Sest austame üksteist liiga palju, et valetada ja üksteise seljataga susserdada. Ühtlasi austame teineteist liiga palju, et mitte üksteise soovide ja mõtetega arvestada.
  3. Tülis olles ei minda magama ega laiali! See on kuldaväärt reegel, mille enda jaoks loonud oleme ja tänu sellele lahendame oma probleemid alati normaalset omavahel suheldes ja kiirelt. Mitte niisama lahmides, uksi paugutades, kodust ära minnes, diivanil magades jne.
  4. Mõistmine on vahel raske, kuid alati vajalik. Ma ei ole tänaseni kindel, kuidas Erik ca 16-17 aastaselt suutis jääda mõistvaks ja toetavaks, kui ma näiteks “tänu” ravimitele ikka täiesti segi pöörasin aga ta mõistis ja hoolis ja toetas ja ma olen selle eest ääretult tänulik. Nii on tulnud ka mul vahel näha suuremat pilti ja olla mõistev keerulistes olukordades, kuid see kõik on palju õpetanud ja meid kokkuvõttes taas tugevamaks kasvatanud.
  5. Üheksa aastat suhet õpetab ka aja jagamist. Jagada ennast selliselt, et sind jätkub tööle, iseendale, abikaasale, loomadele, kodule – see ei tulegi nii iseenesest. On perioode, kus kipud elama ainult suhte ja kaaslase nimel ja siis kui mingi hetk avastad, et oled ennast justkui kaotanud elad jälle ainult endale …selle tasakaalu leidmine ja hoidmine on vahel päris keeruline, kuid samas ülioluline.
  6. Rutiin veab suhte alla kiiremini kui arvata oskaks. Ehk hetkel kui igapäevaseks suhtluseks jääb jutt ainult selle ümber, mis me sööme, kuidas tööl läks ja mis kell homme kuhugi liigume ning tegevuste rütm kulgeb samamoodi rutiinis juba mõnda aega, sööb see suhte meie jaoks väga ruttu ära. Sinna rutiini on kerge laskuda, et lähed tööle, tuled koju, sööd kõhu täis ja jääd teleka ette õhtut mööda saatma. Oluliselt mõnusam ja värskem püsib suhe aga siis kui aeg-ajalt üksteist väikeste asjadega üllatada, õhtuseid tegevusi vahetada, nädalavahetusel võtta ette väikeseid seikluseid, rääkida maailma asjadest ja mitte ainult teleka ees passida.
  7. Hinda väikeseid asju.  Ehk nii nagu Erik ei võta iseenesest mõistetavalt seda, et õhtusöök saab lauale ja vahel ootab teda üllatusena mõni väike kingitus, ei võta mina iseenesest mõistetavalt seda, et köök saab peale minu söögi tegemist maagiliselt korda ja vahel saan lilli lihtsalt sellepärast, et kolmapäev on ja ma olevat imeline 🙂 . Hindame neid väikeseid asju üksteise puhul ka praegu, kui see juba aastaid on nii olnud.
  8. Kõik eelnev on ääretult loomulik ja lihtne kui teineteist tõesti armastada. Ehk mina ei mõista seda juttu, et hea suhte nimel tuleb meeletult vaeva näha ja pingutada. Ega see töö ei ole. “Love is like a fart, if you have to force it, it`s probably shit”…  kui on armastus, siis kõik tuleb loomulikult, nagu tunne, et liblikad on kõhus, kui kaaslast üle mõne aja taas näed 🙂
  9. Naljad sellest, et abielu rikub kõik ära, tulevad ilmselt inimestelt, kelle suhe oli juba enne mõrane. Ehk meie oleme veendunud, et hea suhe saab abielludes ainult veel paremaks ja kõik need naljapildid on küll naljakad aga mitte tõesed. Muide, mina isiklikult ei mõistnud varem neid nalju, mille sisuks on, et naine sunnib meest abielluma, sest tavaliselt teeb ju mees ettepaneku. Nüüd, kui nägin kõrvalt oma sõpru, kus naine sisuliselt iga päev (ilma liialduseta) oma kihlasõrmust nõudis, hakkasin natukene mõistma 😀

Sellised mõtted ma kahepeale kokku saime! Rutiinselt vabandan ka, et me siia nii vähe jõuame. Nüüd oleme aga hoopis pikal nädalavahetusel Rootsis ja proovime ehk teha ka oma esimese vlogi laadse toote, et mini tripi kirjeldamine huvitavam oleks. Seniks aga olge mõnusad!

IMG_9664.jpg

Ülimõnusad sügise pildid (millest varsti jagame ehk rohkematki) tegi meist Fotoraat!

Ikka teie,

Isabel & Erik

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s