Säästmisest ja säästudest

Hei,

pole mingi saladus, et kodu ostmine neelas kõik meie säästud ja rohkemgi veel. Tõsiasi, et sain juunikuus korraga kätte oma kahe kuu palga oli tore, kui seda raha notaris vaja oli, aga mitte nii tore, kui kaks kuud tuli hakkama saada ilma palgata ja siis ühele töökohale minek ja… mul on tunne, et ma olen seda juba piisavalt maininud – rahaliselt oli 2017 teine poolaasta keerulisem kui varem. Meile aga selline elu mitte teps ei sobi, et elame palgapäevast palgapäevani ja kõrvale midagi panna pole. Tahame ikka reisida ja raha koguda ka- noh ikka nagu PÄRIS täiskasvanud olla. Lisaks heites pilk oma uusaasta eesmärkidele on selge, et tuleb koguda selle aasta plaanideks ning säästa tuletuleviku kindlustamiseks. Niisiis otsustasime ka meie, et prooviks rohkem täiskasvanud olla. Ja no millal on parim aeg korralikuks käsilevõtmiseks – ikka jaanuar ja uus aasta! Haarame aga teidki armsad blogilugejad kaasa  ja ehk õnnestub meil ka teid säästmiseks motiveerida.

Esimesed sammud kogumiseks tegime otsusega oma palka uuel aastal tulumaksuvaba miinimumi tõusuga mitte suurendada vaid panna see lisaraha nö koguma. Nii peaks tekkima olukord, kus tulud jäävad samaks aga samas on meil iga kuu natuke raha siiski kogunemas ja järgmise aasta veebruaris peaksime säästetud raha koos tuludeklaratsiooniga kätte saama. Kokku peaks koos kodulaenu intressi tulumaksuga tagasi tulema päris kena sääst.

Lisaks leidsin mõni aeg tagasi sellise toreda plaani:

365daychallenge

Ehk iga päev tuleb kõrvale panna üks sent rohkem kui eelmisel. Ka viimasel kuul jääb kõvale pandav summa väga mõistlikuks (ca 120 euri) ning ei tohiks üleliia konti murda. Olgem ausad kui lihtsalt kaob poes see lisa kuni 4 euri. Sa ei pane tähelegi. Plaanime seda  mõlemad teha ehk iga päev topelt kõrvale panna. Kokku peaks meil nii kogunema ca 1335 euri. Koos loodetava tuludeklari rahaga on see meie jaoks juba täitsa ok sääst selle kohta, et midagi eriti justkui selleks tegema ei peagi.

Sellest aga ei piisa meile mitte teps, et nüüd kogume kahes osas sest me tahaks, et iga kuu jääks ka rohkem raha kätte, et parem ja kindlam olla oleks! Lisaks tahaks me paremat ülevaadet sellest, kuhu me oma raha paneme. Sest minu jaoks on natuke ulme, et vahet pole kas meil on 200 või 1200 eurot, ära elame ikka ja ära kulutame ka ikka kõik. Seega otsustasime oma väljaminekuid ka veidi kärpida ja oma finantsasjadest paremat ülevaate saada.

Nagu kingitus sattus just õigel hetkel minu silmi selline facebooki leht/grupp nagu kogumispäevik. Minu ühe lemmikblogi (Käopesa) autor Mirjam justkui puhus kogumispäevikule hinge sisse ja see haaras meie tähelepanu. Seal on nüüd aasta vältel plaanis võtta iga kuu sihikule üks kindel teema/valdkond ning sellele kuluv kriitiliselt üle vaadata. Jagada nippe ja trikke ning loomulikult kokku hoida. Iga kuu teemaga kaasneb alati ka challenge ja challengi aktiivsete osavõtjate vahel loositakse igal kuul ka auhind. Mind see grupp igatahes motiveerib. Lisaks saab sealt hulga nippe ja päris lahe on ennast nii proovile panna.

Esimese kuu fookuses on toit ja see sobib meile hästi. Toit on vaieldamatult meie kõige kaootilisem kuluartikkel. Tõsi, Kasekodusse kolides paranesid toidukulud oluliselt, sest väljas sööme me nüüd vähem (käe-jala juures olevaid kohti on vähem ja tõele au andes meeldib mulle ka meie uues köögis lihtsalt väga toimetada) ning toidu koju tellimine kadus siia kolides lõpuks päevakorrast. Kuid siiski kulutame toidule selgelt liiga palju.

Tihti on nii, et käime poes 4-5 korda nädalas, iga kord seisame leti ees ja tuiame ringi mõeldes mida küll täna süüa. Terve suve oli peaaegu selline, et “love is just two people asking each other what should we eat today, until one of us dies”. Aega läheb palju, see kõik on tüütu ja kuna näljasena lendas korvi igasugust jama oli arve igakord vähemalt 30 euri, tihedamalt 40-50 euri. Mõni aeg tagasi aga otsustasime, et aitab küll- teeks nädala menüü ja nimekirja ja siis ei peaks iga õhtut poes veetma. Nädala toidukorv maksis 50 euro ringis… aga seekord ei olnud korvis mitte ühe või kahe päeva toit vaid terve nädala! Plaanisime sellega jätkata aga siis tuli detsember ja tõele au andes oli see kuu nii kiire, et ma ei tea, kas ma üldse see kuu poodi jõudsin. Süüa igatahes ei jõundud 😀

Jaanuaris aga plaanime me challengiga  igatahes liituda ja teha seda veel eriti äärmuslikult. Kuna me teame, et ühe nädala toidu saime, säästlikuse aspektile mitte mõeldes, kätte ca 50 euroga (arve oli küll veidi suurem, kuid seal oli ka kassitoit ja mõni majapidamise vahend) siis otsustasime, et ei tohiks olla mingi kunst saada säästlikult mõeldes hakkama 30 euroga nädalas ehk ca 120 euroga kuus. Mainitud olgu, et minu lõuna siia eelarvesse ei kuulu, sest koolitoit on siin lihtsalt nii hea ja soodne, et pole mingit mõtet sööki kodust kaasa vedada. Lisaks ei arvesta me siia sisse loomade toitu.

Kuidas me seda teha plaanime? Esiteks tahaks enne suve ja marjade hoiustamise perioodi oma sügavkülma tühjaks saada. Sinna on juba kogunenud terve hulk asju, mis ilmselt ilma selle challengita ilmselt naljalt kasutust ei leiaks. Samuti on meie kapid äärest ääreni täis kuivaineid, mida veidi vähendada võiks, mitte nii, et koguaeg ostame uued, sest ei mäleta, kas on kodus olemas (vastus on alati, et on) aga kahtlus eksida ei lase kunagi ostmata ka jätta. Lisaks rakendame nädala menüü koostamist ja kord nädalas kulleriga toidu koju tellimist, et vältida ebavajalikke emotsioonioste.

Esimese nädala menüü sai just valmis ning e-poes asjad korvi ladudes selgus, et veidi oleme lõhki kuid üldiselt õnnestus täitsa hea menüü kahele koostada 38 euriga! Mulle tundub see täiesti uskumatu! Muide ei ole mingit plaani vaid makaroni süüa. Kui teid ka nädala menüü ning ostukorv huvitab andke teada jagan seda ka teiega hea meelega 🙂

Huvitav oleks ka teada kuidas teie suhted säästmisega on?

One thought on “Säästmisest ja säästudest

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s