Pühade eelarvest

See, kes on blogimaastikuga rohkem kursis on kindlasti peale sattunud kuumale teemale-jõulude eelarve, mille algatas Marimelli postitus “Jõulukuu eelarve tonn! Või pigem kaks!”.Olen neid erinevaid postitusi lugenud, nõustunud natuke ühe ja natuke teisega ja mõtlesin  ka oma mõtted üles kirjutada. Seda enam, et aasta alguses sai ju #kogumispäevikuga liitutud ja lubatud säästu- ja kogumise aastat. Lisaks sellele-äkki viie aasta pärast on tore neid mõtteid lugeda ja vaadata, kas ja kuidas need mõtted muutunud on.

grinch-christmas-quote

Et kohe jalust ära saada teema “jõulud on rohkem kui kingitused” siis nõustun. Ka minu jaoks on olulisem see, et pere on koos ja kõik muu selline AGA sellest hoolimata. Mulle pakub jõulukinkide tegemine, otsimine ja pakkimine (ja saamine loomulikult ka) suurt rõõmu ja on seega minu jaoks vaieldamatult oluline osa jõulude juures. Samuti on minu jaoks oluline, et kodu oleks ehitud ja tuledesäras. Jõulune kodu teeb kahtlemata mu tuju rõõmsaks, kui töölt koju lähen ja seda eriti praegu, kui õues kallab vihma. Eile õhtul näiteks olingi veidi tusases tujus ja otsustasin esimesed kingid ära pakkida. Tuju läks kohe paremaks ja see oli mõnus vaheldus teleka ees passimisele, mis viimased paar nädalat liiga tavaliseks õhtu veetmise viisiks on saanud.

Mis nüüd Marimelli eelarvet puudutab, siis inimesed on täiesti endast väljas KUIDAS nii saab.  Jabur on see, et mõni arvab, et Leenu ei tohiks sellist eelarvet jagada, sest kõik ei saa selliseid jõule endale lubada? Esialgu olin minagi jahmunud, et kuidas niii üüratult palju. Ok 2000 ongi minu silmis ikka absurd summa (või on see kadedus, et ise 2000 euri jõuludele kulutada ei saa?) aga kui kõik kulutused kokku lõin siis 1000 eurise eelarve kohta nägin juba küll kuidas nii saab. Natuke siit, natuke sealt ja  ongi tehtud. Eelarve oleneb ikka väga suuresti kellele ja milliseid kingitusi teha, kas käid jõulutuuridel muusikat kuulamas, kas hostid ise jõulupidu või lähed kodust välja jõuluõhtut tähistama, kas käid ka fotograafi juures ja arvestad sisse jõulupildistamise ja selleks ostetud riided, ehted jms, kas oled just kolinud ja tahad nt. tervele majale jõulutuled osta ning veel sada pisiasja.

Otsustasin ka tõele näkku vaadata ja numbrid ritta seada ning igat eelarve tulpa natuke analüüsida. Tuleb tõdeda, et seoses sellega, et see aasta on neid, kellele kinke teha üsna palju, jõuluõhtusöögi valmistame sel aastal meie ning ka  jõulupildistamine ootab seekord ees, siis on ka meie jõulueelarve jahmatavalt suur, kui see Swedbanki exelisse sisse toksida.

Selle kingi eelarvega on nii, et kui tavaliselt oleme kingid teinud ainult üksteisele, vanematele ja minu nooremale õele siis sel aastal teeme kingid ka Eriku venna perele. Peres kasvab kaks last. Mõnele kallim, mõnele odavam kink aga kokkuvõttes on see ikka 4 lisakingitust ja väike lisa kingieelarvele. Kinke tehes proovime lähtuda sellest, et kui teeme ka sümboolse kingi, peaks see olema selline, et tal on mingi väärtus ka, mitte ei ole lihtsalt kapipõhja lendav asi. Kogu kingieelarves moodustavad kõige suurema osa (üle poole eelarvest) kingid, mis me Erikuga üksteisele teeme. Nendega on aga see lugu, et  ostaksime me need asjad varem või hiljem igatahes. Tilulilu ei kingi, vaid teeme kinke, mida oleme tõesti pikemalt tahtnud ja mis igal juhul tee meie koju leiaksid. Teistele teeme, kas kinke mida teame, et neil on vaja, kinke mida on küsitud või siis valimegi midagi sümboolset, mis me arvame, et kindlasti kasutust võiks leida. Oleks justkui võinud teha ka loosi pakke aga samas saame nii suurelt perega kokku üle pika aja ja siis on tore jälle kõigi peale eraldi mõelda ja neile mingi väikenegi kink teha. Järgmisel aastal sama seltskonnaga läheks ehk hoopis loosipakkide teed.

20181210_192640.jpg

Enamus kinke on varutud, pakitud ja ootavad juba jõululaupäeva saabumist

Kaunistuste eelarvet ma täpselt ei tea. Selliseid väikeseid dekoratsioonide oste on siin novembris ja detsembris ikka veidi olnud. Jõulused padjad elutuppa, paar uut kuuseehet, laudlina, ühed väikesed tuled ja ilmselt üht -teist veel, mis kohe ei meenugi. Need on kõik paari eurosed ostud aga eks tavaliselt kõige rohkem raha kulubki tegelikult nende “5 euri siin 10 euri seal” ostudele. Ainus veidi suurem korraga tehtud ost on olnud esikusse jõuluvanik ja elutuppa suur jõulutäht koos mõne ehtega. Siis kulutasime korraga ca 40 eurot. Spoiler-see jõulutäht suri nädalaga ära. Vanik on aga väga kaunis ja leiab kasutust ilmselt mitu -mitu aastat. Rohkem kulus sellele lahtrile raha eelmisel aastal kui ostsime terrassile pikad tuled ning uue koduga sobivaid kaunistusi ning kulub ilmselt ka järgmisel aastal või jaanuaris, sest plaanime oma kunstkuuse uue vastu välja vahetada aga samas on see jälle selline kulutus, et ühe korra teed aga siis pole jälle vähemalt 5 aastat vaja sellele mõelda.

Meelelahutuse kuludega on nii, et sel aastal plaanisin 100% mõnele jõulukontserdile minna aga no ei leia ma ühtegi, mille aeg, koht ja sisu kõik korraga sobiksid. Küll aga panime sinna sel aastal jõulupildistamise. Oleme oma kodus tahtnud pilte teha juba saate ajast saati. Nüüd lõpuks käis Irene külas ja püüdis meid meie oma kodu jõuluses olekus pildile. Et pildil ilusam jääda käisin ka Kadhy juures meigis ja soengus. Lisaks oli kaudseks kuluks ka Eriku jõulune pidžaama pildistamiseks. Samas aga tahtis Erik jõulu -teemalist pidzaamat kodus chillimiseks juba eelmisel aastal seega see on selline väga kaudne kulu. Rohkem meil otseselt jõulu meelelahutusele ei kulu.

Pildid: Irene fotod, meik ja soeng: MUA Kadhy Asper

Toit pühadelauale on kindlasti kulu aga mul pole aimugi kui suur. Olen küll menüü mõtted paika pannud aga ma ei oska hetkel kuidagi aimata, kui kalliks see kujuneb.  Kuna oleme sooja toidu osas üsna traditsioonilise jõululaua austajad, siis ilmselt ei ole see sealiha, verivorst, ahjujuurikad, kapsas jms eriti suur kulu. Ilmselt veidi kallima osa moodustavad külmad nö eelroad-juustud murakamoosiga, suitsulõhe jms. Magustoiduks ilmselt üsna traditsiooniliseks kujunenud kihiline piparkoogi magustoit või juustukook jõuluse moosiga.  Toidulaua kulu pole aga ilmselt midagi sellist, mida me eraldi arvestama peaksime, sest selle arvelt on jõulukuul kindlasti rohkem kordi, kui õhtust mõnel jõuluüritusel kodust väljas sööme ja kodus selle võrra toidu pealt kokku hoiame.

Päkapikud käivad meil ka. Päkapikud täiendasid oma varud terveks kuuks korraga ära- arvestades, et paar korda satub mõni hea laps ehk ka ööseks külla ja mõni õhtu on ühe härra magusaisu täiesti taltsutamatu. Kulus sellele varule ca 45 eurot.

47224407_564709297276021_5562611775129518080_n

Nüüd numbritele otsa vaadates olen eriti rõõmus, et mitmed jõuluostud said novembris tehtud. Näiteks kõik laste kingid said juba siis ostetud, enamus kaunistused samamoodi.

Igatahes on minu arvates kõiki numbreid ausalt kirja pannes väga lihtne näha, kuidas tonn jõuludele kuluda võiks. Kuna meil on enamus jõulukaunistused ja kingid soodsad, pildistamiseks super hinnad, jõulumeelelahutusest ei hooli ning jõuluõhtul hindame verivorsti kapsaga kulub seda raha mõistlikumalt. Aga kui teeksime kõikidele pereliikmetele (kokku 17 inimest) kallimad kingid, sooviksime jõululaua katta mingi uhkema toiduga, käiksime pildistamas kuskil kallis stuudios jnejne kuluks see summa üsna kiirelt, lisaks tahavad paljud teha kinke ka sõpradele jne.

Ma ei arva, et säästlikud jõulud oleksid kuidagi halvemad kui 2 tonni jõulud. Ma ei arva, et need kes peavad 2 või kasvõi 4000 euriseid jõule on ennast täis ja jõuludel perega veedetud aega vähem väärtustavad. Ma arvan, et kõik võivad ja peavadki seda tegema vastavalt enda sisetundele ja soovidele. Me oleme pidanud jõule väga väikese raha eest ja ka suurema raha eest, kui sel aastal. See aasta on jõulud meie silmis täpselt sellised nagu me tunneme, et need peale nii rasket aastat nagu seljataha jääb, olla võiksid. Samas on 110% fooksuses perega koos olemine ning kodus oleva rahu nautimine.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s